FAQ: Kiz Istemede Damat Ne Giyer?

Söz de damat ne giyer?

Söz Gelenekleri – Söz Kıyafeti Kız istemeye giden damat adayları için ideal olan takım elbise giymeleridir. Gelin adayları içinse çok sade ama şık bir elbise veya etek-bluz uygun olacaktır. Siyah her zaman için abiye ve şık giyimde en çok tercih edilen renklerden.

Istemede nasıl elbise giyilir?

Nişan ve düğüne göre daha kısa süren kız isteme merasimlerinde, kıyafet tercihi olarak genelde sade bir elbise seçmek uygun olacaktır. Dekolteden uzak ve abartısız bir elbise tercihleriniz arasında mutlaka olmalıdır.

Söz töreninde ne giyilir?

Evde yapılacak söz için abiye yerine kokteyl elbisesi diye anılan nispeten daha sade kıyafetler seçmen uygun olacaktır. Havuz başı, göl kenarı gibi dışarda gerçekleşecek törenlerde uçuş uçuş etekli elbiseler giyebilirsin. Kışın gerçekleşecek söz için ise uzun kollu abiyeler uygun bir seçim olabilir.

Söz kesmede ne söylenir?

Söz kesilirken bu dua okunabilir: “Yâ rabbel âlemîn! Senin emrine, Rasülü’nün sünnetine uymak amacıyla; hayatlarını birleştirme yolunda ilk adımlarını atmış bulunan bu kardeşlerimizin dünya ve ahiretlerini ma’mur eyle ya rabbi. Kendilerine bol rızıklar, hayırlı evlatlar ve huzur dolu bir hayat nasip eyle ya rabbi.

Söz de Yüzükleri kim takar?

Aile ve çiftlerin evlilik için söz kestiği bu özel günde söz yüzüklerini erkek tarafı alabilir. Söz yüzüğü, sağ elin parmağına takılır ve nişan törenine kadar parmağınızda kalır. Bazı çiftler nişan töreniyle söz kesmeyi birlikte yapabilir.

You might be interested:  FAQ: Damat Ne Renk Kurdele Takar?

Söz de erkeğe ne alınır?

Söz Alışverişinde Erkeğe Ne Alınır?

  • Takım elbise.
  • Gömlek.
  • Kravat.
  • Kol Düğmesi.
  • Ayakkabı
  • İç çamaşırı
  • Çorap.
  • Parfüm.

Evde söz elbisesi nasıl olmalı?

Aile arasında ise daha çok sade elbiseler tercih edilmelidir. Evde söz elbisesi olarak midi boy, kabarık olmayan abiyelerin çok tercih edildiğini bir kez daha hatırlatalım. Gündüz, açık havada kutlanan söz törenlerinde düz kesim şifon söz abiyeleri tercih edilebilir.

Evde yapılan nişanda ne giyilir tesettür?

Tesettür uzun nişanlık modelleri evde yapılan nişanda ne giyilir sorusunun ilk cevabı olarak karşımıza çıkmaktadır. Uzun tüllü elbise, şifon elbise, dantelli elbise evde nişan elbisesi modelleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Isteme ve sözde ne giyilir?

Dış Mekanda Yapılacak Kız İsteme Merasiminde Elbise Seçimi Dış mekânda yapılacak söz merasimi için altı tamamen tül olan mini elbiseler, sırt dekoltesi detaylı elbiseler, fırfırlı elbiseler, bel dekolteli elbiseler, İspanyol kol elbiseler, tüy detaylı elbiseler seçilebilir.

Sözde kim ne alır?

Geleneklere göre söz masrafları erkek tarafına aittir. Erkek tarafı gelinin söz elbisesinden söz yüzüklerine, isteme çiçeği ve çikolatasına kadar tüm masraflardan sorumludur. Sözde erkek tarafının alacakları arasında geline takılacak takılar da vardır.

Isteme de ne ikram edilir?

Kız isteme merasiminde sunulacak ikramlıklar yöreden yöreye değişebilir. Ancak en temel olanları Türk kahvesi ve çaydır. Yiyecek olarak daha çok atıştırmalıklar sunulur: Börek, poğaça, kek, zeytinyağlı sarma, kurabiye, salatalar gibi. Bazı bölgelerde ise direkt olarak sıcak yemek sunulabilir.

Sözde nasıl dua edilir?

Elhamdü lillahillezi zevvecel ervaha bil eşbah ve ehallennikaha ve harremessifah. Vessalatü vesselamü ala resulina Muhammedinillezi beyyene-l-harame ve-l-mubah ve ala Alihi ve Eshabi-hillezine hüm ehlüssalahi velfelah. Kale Resulullah, “En-nikahü sünneti femen ragibe an sünneti feleyse minni” sadaka Resulullah.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector