Hızlı Cevap: Damat Ne Demek?

Eski dilde damat ne demek?

Eski dilde damat ne demek? Farsça ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) dāmād داماد “güvey, damat ” sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Eski Farsça yazılı örneği bulunmayan *dāmātar- “düğün sahibi” sözcüğünden alıntıdır. Avestaca sözcük Sanskritçe cāmātr जामातृ ” damat, güvey, koca” sözcüğü ile eş kökenlidir.

Damat kime denir?

Damat (< Farsça داماد dāmād), ana ve babaya göre kızlarının kocası, güvey.

Damadı ne demek?

DÂMAT. (ﺩﺍﻣﺎﺩ) i. (Fars. dāmād) Bir âileye göre kızları veya kızları gibi olan bir yakınları ile evlenmiş olan erkek, güvey: Dâmâdımı gümrük kolcusu yazdırdı (Reşat N.

Milli damat ne demek?

9 Şubat 1955’te İsmet İnönü’nün kızı Özden Toker’le evlendi, bu evliliğinden üç çocuğu oldu. İsmet İnönü’nün damadı olduğu için “Millî Damat” lakabıyla da anılırdı.

Osmanlıca damat ne demek?

hutun. (Hutunet) Evlenme, tezevvüc, teehhül. Damatlık, damat olma.

Argoda yenge ne demek?

Argoda yenge ne demek? Bir kimsenin kardeşinin, dayısının veya amcasının karısı. Bir erkeğin kendi karısından söz ederken kullandığı ad. (kadınlar için) Bir seslenme sözü.

Gelinin babası damadın neyi olur?

Erkek kız tarafının evine yerleşirse “İçgüveysi” denir. Görümce: Bir kadının kocasının kız kardeşidir. Baldız: Bir erkeğin karısının kız kardeşidir. Bacanak: İki kız kardeşle evlenmiş iki erkek birbirlerinin bacanağı olur, Kayınpeder veya kaynata: Gelin için damadın, damat için gelinin babasıdır.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Damat Sandığına Ne Konur?

Elti nedir kime denir?

Elti Ne Demek? Erkek kardeşlerinin eşlerinin birbirlerine karşı kullandığı isimdir elti! Gelinin kocasının erkek kardeşinin eşi, eltisi olur.

Kaynım diye kime denir?

kayın (kaynı): Kadın veya kocaya göre birbirlerinin erkek kardeşi, kayınbirader, ini. Kocaya göre kadının erkek kardeşi kayınço. kayınbaba (kaynata): Kocaya veya kadına göre birbirlerinin babası, kayınbaba, kayınpeder, babalık.

Enişte ne demek TDK?

a. (eni’şte) Bir kimsenin kız kardeşinin veya kadın hısımlarından birinin kocası: “Enişteniz olacak zat karısını çok seviyormuş.” -A. Gündüz. enişte, 6 karakter ile yazılır.

Metin Toker’in çocukları kimler?

Özden Toker (d. 7 Şubat 1930, Ankara), İsmet İnönü’nün kızı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector