Sık sorulan: Gelin Damat Çiçeği Nasıl Bakılır?

Begonya hangi ayda çiçek açar?

Begonya bitkisinin çiçekleri yaz döneminde açar ve pembe, kırmızı, turuncu, sarı beyaz gibi renklere sahiptir. Yaprakları ise yuvarlak, yer yer iri, yer yer küçüktür.

Begonya nerede durmalı?

Begonya, güneş ışığına doğrudan maruz kalmayı sevmeyen hassas bir bitki. Bu nedenle balkon, bahçe ya da pencere pervazınızda, saksı içinde büyüteceğiniz begonyalarınızı güneş ışığına doğrudan maruz kalacağı bir alanda bırakmamalı, ışık alabileceği ama nispeten gölge olacak alanlarda bakmalısınız.

Begonya çiçekleri güneşi sever mi?

– Begonya çiçeği suyu seven yapıya sahiptir. (Kış aylarında haftada en fazla 2 kez) Saksının alt kısmının delik olması, fazla suyun giderilmesi için gereklidir. – Sabah güneşi alması onun için yeterlidir. Daha fazla güneş almamasına dikkat edilmelidir.

Katmerli begonya nasıl çoğaltılır?

Begonya Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

  1. Köklerinden ayırarak: Köklerden filizlenen begonyayı dikkatlice ayırın.
  2. Tohumla çoğaltma: Begonya tohumu ile bitkinizi çoğaltabilirsiniz.
  3. Dizilen tohumların üzerine hafif baskı yaparak toprak altına girmesini sağlayın.

Katmerli begonya ne zaman çiçek açar?

Çiçek Çiçekleri pembe,kırmızı ve beyaz renklidir. Çiçeklenme dönemi yaz ve sonbahar aylarıdır. Çiçekleri yalın veya katmerli olabilmektedir. Mayıs başından Aralık sonuna kadar çiçek açarlar.

Parlak Mustafa çiçek açar mı?

Parlak Mustafa bitkisi ilkbahar ve sonbahar aylarında nadirde olsa çiçek açabilmektedir. Mavi ya da beyaz çiçekler açar.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Damat Ferit Hükümeti Ne Zaman Istifa Etti?

Çilli begonya nerede durmalı?

Aydınlık ortamları seven bir bitki olmasıyla beraber, direk güneş ışığına uzun süre maruz kalması, yapraklarının solmasına ve kurumasına neden olabilir. Güneş ışığını dolaylı alan yerlerin tercih edilmesi gerekir. Yarı gölge yerlerde de rahatlıkla yetiştirilebilir.

Begonya çiçeği neden kurur?

Çiçek kök sistemini geliştirmez, solur İki tür begonya vardır – kök begonya ve yumrulu begonya. Her iki tür için de kök sistemin solması meydana gelir aşırı sulama nedeniyle Su zeminde durursa ve kökler ve yumrular çürümeye başlarsa, bitki kurur, yapraklar düşer, bu durumda sağlanan nem miktarını sınırlamak gerekir.

Yağlı begonya nasıl çoğaltılır?

Yağlı begonya çoğaltılması Diğer kamış gövdeli begonyalar gibi yağlı begonya da dal parçalarının köklendirilmesiyle çoğaltılır. En iyi zaman kış aylarıdır. Dal parçasında en az 3 yaprak boğumu (filizlenme gözü) olmalı.

Benekli begonya nasıl çoğaltılır?

ÇİLLİ BEGONYA ÇOĞALTMA * Tohumdan, çelikle ya da kök ayırma yöntemiyle çoğaltabilirsiniz. Tohumları kış mevsiminde uygun toprak üzerine, yüzeye yakın olacak şekilde dikiyoruz. İlkbahar mevsimine doğru filizlendikten sonra uygun saksılara bitkileri aktarabilirsiniz.

Çilli begonya güneşi sever mi?

Çilli begonya bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; çok soğukta, rüzgarda veya çok sıcakta bırakılmamalı. Aydınlık ortamı sever ama direk güneş ışığıyla da temas etmemeli. Fazla güneş ışığı yapraklarının kurumasına neden olabilir. Kış mevsiminde de sabahları kısa süre güneş ışığı alması yeterli olacaktır.

Gardenya güneşi sever mi?

Gardenya çiçeğinin bakımı; – Güneş ışığını çok sevmeyen gardenya çiçeği dolaylı ışık alan bir yere konulmalıdır. – Gardenya çiçeği, yazın uyku dönemine girdiğinden, kendine uygun ısıyı bulduğu zaman çiçeklerini ve yapraklarını dökmez. – Kış aylarında çiçek, soğuk havadan korunmalı ve düzenli aralıklarla sulanmalıdır.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Damat Ferit Paşa Yerine Kim Geldi?

Gardenya çiçeği nasıl çoğaltılır?

Gardenya Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

  1. Kasım ya da mart ayında, çiçek bulunmayan dönemlerde üzerindeki sürgünleri alabilirsiniz.
  2. Alınan sürgün 22 ya da 24 derecede çimlendirilir.
  3. Çimlenen sürgün verimli bir toprağa dikilir ve filizlenmesi için beklenir.

Ortanca çiçeği nasıl çoğaltılır?

Bahçelerde olduğu gibi saksıda da yetiştirilebilen ortanca çiçeğinin çoğaltılması oldukça kolaydır. Nisandan ağustos ayına kadar, çiçeklenmemiş 2-3 yapraklı dalların kesilip çimlendirilmesiyle çoğaltılır. Üzerinde çiçek olmayan dallardan, 15 cm kadar çelik kesilerek işleme başlanır.

Yaprağı güzel çiçeği nasıl çoğaltılır?

Eğer gövdeye doğru uzayan bir yaprak güzeli bitkiniz varsa dalı birkaç yerden düz uçlu steril bir kesici ile verevine kesip hemen toprağa bu kesilen dalları dikip hem bitkinizin enine büyümesini hemde çoğalmasını sağlayabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector