Soru: Düğün Takıları Kimin?

Düğün takıları kimin olur?

Hukuk Dairesi’nin 05.11.2015 Tarih, 2014/21125 Esas ve 2015/17417 Karar sayılı ilamı; “Kural olarak düğün sırasında takılan ziynet eşyaları, kim tarafından, kime takılırsa takılsın, kadına bağışlanmış sayılır ve artık kadının kişisel malı sayılır.

Boşanmada altınlar kimin olur?

Yargıtayın birçok emsal kararında, düğünde takılan altınların kadına ait olduğuna dair kararlar vermiştir. Düğünde takılan altınlar kadına ait olduğundan takılar, kadında kalmalıdır. Ancak takılar kadında kalmamış ise kadın açmış olduğu boşanma davasında takıların iadesini talep etme hakkına sahiptir.

Ziynetler kime aittir?

Kural olarak düğün sırasında takılan ziynet eşyaları, kim tarafından, kime takılırsa takılsın, kadına bağışlanmış sayılır ve artık kadının kişisel malı sayılır.

Düğün takıları nerede saklanır?

Düğünde takılan altınlar nasıl değerlendirilir diye merak ediyorsan altınları saklayabileceğiniz en güvenilir yerin banka kasaları olduğunu söyleyebiliriz. Banka kasaları yıllık olarak kiralanıyor ve kiraları da altınların değeri düşünüldüğünde- çok yüksek değil. Yıllık maliyeti bankadan bankaya değişiyor.

Nişan takıları kimin olur?

Yargıtay, düğünde takılan takıların geline ait olduğu görüşündedir. Aksine bir anlaşma ya da o yöreye özgü bir gelenek ya da örf-adet kuralı yoksa ziynetler de takı paraları da kadına aittir. Kanuna göre, kadın rıza verirse bir daha hiç iadesi istenmeyecek şekilde düğündeki ziynet eşyaları kocaya verilebilir.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Yemekli Düğün Ne Kadara Mal Olur?

Dinen dugunde takilan altinlar kimin olur?

Evlilik sırasında kadına takılan takılar kim tarafından takılmış olursa olsun kadına yapılmış olan bağış olarak kabul edilir. Bu sebeple evlilik sırasında kadına takılan tüm takılar kadının kişisel malı olup boşanma halinde kadın, eşi veya ailesi tarafından takılan takıları geri verme yükümlülüğü altında değildir.

Boşanma davasında takılar istenebilir mi?

Düğünde eşlere takılan takılar ve değerli eşyalar ziynet eşyası olarak nitelendirilmektedir. Türk Medeni Kanunu’nun 220. maddesine göre ziynet eşyası kişisel mal niteliğindedir ve yine 226. maddeye göre boşanma sonucu ziynet eşyaları diğer tarafta kalan eş, dava açarak bu alacağını talep edebilir.

Altınlar kimin hakkı?

Yargıtay’ın kabulüne göre erkeğe takılan erkeğe özgü kemer, saat gibi takılar kadına özgü sayılamayacağından erkeğindir. ‘Kadına özgü’ olmayan ziynet eşyası yani cumhuriyet altını, yarım altın, çeyrek altın gibi ziynetler de erkeğe takıldığında erkeğe ait olacaktır.

Boşanmada mehir istenebilir mi?

Yani boşanma halinde mehir alacağının talep edilmesi için mehir vaadinin yazılı olarak yapılmış olması gerekmektedir. Bilindiği üzere mehr kocanın evlenme sözleşmesi anında ya da devamı sırasında bazen de sona ermesi halinde kadına belirli bir mal, para veya ekonomik değeri olan birşeyi armağan etmesidir.

Erkeğe takılan altınlar kimin?

Yargıtay Hukuk Genel Kurulunun 04.03.2020 Tarih, 2017/3-1040 Esas, 2020/240 Karar Sayılı kararında, erkeğe takılan takıların erkeğe, kadına takılan takıların ise kadına ait olduğu belirtilmiştir.

Ziynet davası ne zaman açılır?

Çünkü, ziynet eşyasının aynen iadesi talebi zamanaşımı süresine tabi olmayan bir istihkak davası iken, bedelinin ödenmesi talebi 10 yıllık zamanaşımına tabi tazminat davası niteliğindedir. Ziynet eşyalarının bedelini talep halinde 10 yıllık zamanaşımı süresi, boşanma davasının kesinleşmesinden itibaren başlar.

You might be interested:  Düğünler Kaç Saat Sürecek 2021?

Takılar gelinin mi damadın mı?

Ancak Yargıtay bu konuda köklü bir değişikliğe gitti. Bu değişiklik sonrasında ziynet eşyalarının kime ait olacağı da artık netlik kazandı. Bu kapsamda; – Düğünde takılan ve kadına özgü ziynet eşyaları (bilezik, bileklik, kelepçe, kolye ve küpe setleri) kadına ait olmaya devam edecektir.

Takı nasıl saklanır?

Gümüş Takılar Nasıl Saklanır?

  1. Gümüş Takıları Hava Geçirmeyen Kutularda Saklayın.
  2. Temiz ve Kuru Yerlerde Saklayın.
  3. Nemli ve Islak Yerlerden Uzak Tutun.

Düğün takıları nasıl bozdurulur?

Nitekim kamu bankaları ve özel bankalar tarafından düzenlenen altın toplama günleri aracılığıyla, birikmiş fiziki altınlarınızı bozdurabilirsiniz. Banka altın günleri ile bozduğunuz altınlarınızı ister nakit paraya dönüştürebilir isterseniz de banka altın hesabı açarak bu hesapta değerlendirebilirsiniz.

Düğünde takılan takılar kime emanet edilir?

Düğünde takılan altın ve paralar bağış niteliğindedir ve kadının mülkiyetine geçmiş olduğu kabul edilir. Yani kendisine takıldığı andan itibaren takılar artık kadının malıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector