FAQ: Gelin Duvağı Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Gelin duvağı çiçeği nasıl Çoğaltilir?

Çelik yöntemi ile bu çiçekleri çoğaltmak son derece kolaydır. Olgunlaşmış dallarından biri kesilir, yapraklarından temizlenir ve çok fazla ıslak olmayan toprağa dikilir. Bu diktiğiniz dalın çok fazla güneş görmemesine dikkat etmeniz yeterli.

Gelin duvağı çiçeği hangi ayda ekilir?

Begonvil fidanın bazı türleri yılın her döneminde dikilebilir. Fakat genellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında begonvil fidanı dikimi yapılır.

Begonvil daldan nasıl çoğaltılır?

Dalın üzerine bir pet şişenin ağnızı kesin ve dalın üzerinden geçirip toprağa batırın. Haftada birkaç kere pet şişeyi kaldırıp bitkiyi havalandırmalısınız. Toprak aşırı kurursa köklere inmeyecek şekilde toprağın üzerine su püskürtün. Begonvil dalı 1-2 ay içerisinde köklenecektir.

Begonvil çelikleme hangi ayda yapılır?

Çelik alma işlemi için en uygun zaman özellikle çiçek döktüğü sonbahar ayları olmalıdır. Sonbahar ayında bitkiden budamış olduğunuz çelikleri yukarıda belirtilen iki şekilde toprak ya da saksıya ekebilirsiniz.

Japon gülü nasıl Çoğaltilir?

Japon Gülü Nasıl Köklendirilir ve Çoğaltılır?

  1. Japon gülü köklendirme işlemi çelik alarak yani çelik köklendirme yöntemiyle çoğaltılır.
  2. Çelikleme yönteminde kök, gövde veya yapraklardan bir parça kesilir ve kesilen bu parça farklı bir kapta su veya toprakla çoğaltılır.
  3. Çelikler odunlaşmamış sürgünlerden yapılmalıdır.
You might be interested:  Soru: Küçük Gelin Hangi Kanalda?

Çiçek nasıl Çoğaltilir?

Kökten ayırarak çoğaltma; bu çoğaltma yöntemi en çok tercih edilen yöntemdir. Fazla köklenmiş çiçeğinizin verdiği yavru kökleri ayırarak daha küçük bir saksıya almalısınız. Yavru kök, uygun ısı ve ışık alarak hızlı gelişecektir. Suya koyarak çoğaltma; bu da oldukça pratik bir yöntem.

Begonvil ekim zamanı ne zaman?

Begonvil ekimi genellikle İlkbahar ve Sonbahar aylarında ekilmesi tavsiye edilmektedir.

Begonvil çiçekleri nasıl dikilir?

Genç bir begonvil dalından 10 cm uzunluğunda kesilir. Kesilen bu dalın olgun olması gerekmektedir. Dip kısımdaki yaprakları koparılır, üst kısımlar yapraklı bırakılır. Koparılan bu dal yeni sulanmış, nemli ama çok ıslak olmayan, geçirgen bir toprağa dikilir.

Begonvil saksı değişimi ne zaman yapılır?

Begonvilin saksıda yetiştirilebilmesi için bodur yani cüce türünde olması gerekir. Bodur bir begonvil büyümesi yavaş olduğundan dolayı, besinlerden yüksek derecede yararlanamaz. Topraktaki besini alamamasından ötürü her iki yılda bir saksıdaki toprağın değiştirilmesi gerekir.

Begonvilin çiçek açması için ne yapmak lazım?

Gövde kısmı kalınlaşınca, dalları çoğalır fakat çiçekleri azalır. Mutlaka sıcaklığın dengeli olduğuna dikkat etmelisiniz. Ayrıca budaması düzgün ve düzenli yapılırsa çiçek açma olasılığıda bir o kadar artar.

Begonvil nasıl coşar?

Haftada 2 kez yazın, 1 kez kışın sulamak begonvil çiçeği için yeterlidir. Bundan daha fazlasını vereceksiniz, sulamadan önce toprağının kurumaya yakın olmasına dikkat edin. – Begonvil çiçeği güneşi çok fazla seven bir bitkidir. Ancak begonvilin yapraklarının güneşe gelmediğine dikkat etmelisiniz.

Begonvil nasıl hızlı büyür?

Toprağı ph 6-7 arasındaki asitli ve nötr topraklar da bitki daha hızlı büyür ve çiceklenme fazlalığı artar. Begonviller çelik yöntemi ile çoğaltılmaktadır. Begonvil bitkileri eski yapraklarını dökerek sürekli kendilerini yenilerler.

Begonvil kışın nasıl korunur?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi soğuk kış şartlarına dayanabilen bir çiçek değildir. Özellikle don olaylarının yaşandığı yerlerde hayatta kalmaları çok zordur. Sarmaşıkların yerine saksıya dikilen begonviller kışın sert geçtiği yerlerde evin içine alınarak soğuklardan korunabilir.

You might be interested:  Sık sorulan: Istanbullu Gelin Hangi Kitap?

Begonvil güzel kokar mı?

Braktelerin altında küçük sarı renkte görülen asıl çiçekler kokusuzdur. Begonviller sarılıcı bitkilerdir, bu hâlleriyle binaların ya da peyzaj elemanlarının boyu uzunluğunca büyüyebilir. Begonvilin iki türü bulunmaktadır; Mor Çiçekli Begonvil: İlkbaharda açan çiçekleri yazın ve sonbaharda bitki üzerinde kalır.

Begonya çiçeği nasıl çoğaltılır?

Tohumla çoğaltma: Begonya tohumu ile bitkinizi çoğaltabilirsiniz. Aralık ayında tohumları temin edin ve mineralli toprağın üzerine özenli şekilde dizin. Dizilen tohumların üzerine hafif baskı yaparak toprak altına girmesini sağlayın. Yaklaşık 15 gün sonra tohumlar filizlenmeye başlayacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector