Gelin Görmeye Giderken Ne Alınır?

Nişanlı görmeye giderken ne alınır?

Kıza terlik, ayakkabı, çanta, nişan kıyafeti, iç çamaşırı, başörtüsü; oğlana ise pantolon, gömlek, kravat, kazak ve iç çamaşırı gibi giyecekler alınır. Buna yörede “esbap görme ” denir. Bunun yanı sıra kıza ve oğlana “takı”lar da alınır.

Bayramda gelin görmeye giderken ne alınır?

Ramazan Bayramında hediye olarak kıza; altın bilezik, elbise, kumaş, ayakkabı, tülbent, çorap v.b. şeyler götürülür.Kurban Bayramında ise kız evine; gelin İçin bir tane kurbanlık koyun alınır. Koyunun boynuna da, yorgan yüzü veya altın bağlanır. Ayrıca gene elbise, ayakkabı, çorap v.b. hediyeler alınır.

Söz de kıza ne alınır?

Söz Alışverişinde Kıza Ne Alınır?

  • Söz /Nişan gecesi giyilecek elbise.
  • Aynı gece giyilecek ayakkabı
  • Söz yüzüğü
  • Söz yüzüklerinin ve makasın taşınacağı söz tepsisi.
  • Gecelik veya pijama takımı
  • İç çamaşırı takımı
  • Çorap.
  • Ev terliği.

Nişandan sonra ne yapılır?

Nişan sonrası: Nişandan on gün sonra kız tarafı oğlan tarafına nişan karşılığı götürür. Nişan karşılığında başta damat olmak üzere yakın akrabalara nişan bohçası ve bir iki tepsi baklava getirir. Oğlan evi bunları taşıyanlara bahşiş verir.

Nişanlı kıza bayram hediyesi ne alınır?

Nişan süresi içinde ilk kurban bayramında damadın, gelin evine kurbanlık bir koç gönderme geleneği de halen sürüyor. Besili ve süslenerek nişanlı kızın evine gönderilen gelin koçunun boynuzlarına ise altın bilezik veya alnına büyük altın takılmak zorunda.

You might be interested:  Sık sorulan: Istanbullu Gelin Hangi Konakta Cekiliyor?

El öpmeye gelen geline ne hediye verilir?

EL ÖPTÜRME: Şerbet gününden 2-3 gün sonra damat babası,annesi ve yakınları belirlenen günün akşamı kız tarafına misafirliği gider.Akşam yemeğinden sonra gelin adayı kız, gelen misafirlerin elini öper.Damadın babası,annesi ve yakınları kıza hediyelerini ( Altın bilezik,kolye,saat,küpe ve giyim eşyası)takar.

Erkek tarafı geline kaç altın yapar?

Gelinin ailesinin kızlarına 2 veya 3 bilezik takması uygun görülüyor. Anne de baba da hayattaysa, iki kişi de birer bilezik takabiliyor. Damadın ailesinin ise geline takı seti ve 2 adet bilezik takması ideal olarak görülüyor.

Sözde kızın elbisesini kim alır?

Erkek tarafı gelinin söz elbisesinden söz yüzüklerine, isteme çiçeği ve çikolatasına kadar tüm masraflardan sorumludur. Sözde erkek tarafının alacakları arasında geline takılacak takılar da vardır. Peki sözde geline ne takılır? Kız istemede geline damadın ailesinin takı seti takması yeterlidir.

Söz yüzüğünü kim keser?

Sözü kesecek olan aile büyüğü, güzel temenniler eşliğinde yüzükleri takıp sözü keser. Ardından da, erkek tarafı gelin adayına armağan etmek için getirdikleri takıları takar.

Söz yüzükleri nasıl olur?

Kahve ikramının ardından kız isteme konuşması yapılır ve aileler çiftin evliliklerini onayladıklarını ilan ederler. Gelin ve damat adayı büyüklerin ellerini öptükten sonra yüzükler takılır. Aile büyüklerinden takı takacak olanlar varsa onlar da merasime katılır. Sonrasında da söz töreni ikramlarla devam eder.

Nişan da geline ne takılır?

Bazı nişan törenlerinde gelin adayına sadece nişan yüzüğü ile beraber 1 tane bilezik ya da künye takılmaktadır. Güneydoğuda ise sözlerde, nişanlarda veya düğünlerde geline kilosu kadar altın bile takılabiliyor. Genelleme yapmak gerekirse nişanda geline birkaç adet bilezik ya da takı seti takılmaktadır.

Nişandan sonra düğün ne zaman yapılır?

Nişan ile düğün arasındaki süre 1 yıl civarındaysa herhangi bir sorun olmadan düğün gerçekleştirilebilir. Ancak bu süre 1,5 yıl ile 2 yıl arasında olursa bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Bu sorunlar resmi sorunlar değildir. Kişisel sorunlardır.

You might be interested:  FAQ: Rüyada Gelin Çiçeği Almak Ne Demek?

Nişan bohçasını kim açar?

Erkek tarafı, gelini nişan alışverişine çıkararak, nişanda giyeceği, elbise, ayakkabı ve aksesuarları alır. Ayrıca içerisinde geline ve ailesinin ileri gelenlerine verilecek hediyelerin yer aldığı gelin bohçasının hazırlanması görevi de damat tarafına aittir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector