Sık sorulan: Köprüden Geçti Gelin Hangi Yörenin Türküsü?

Köprüden geçti gelin ne zaman çıktı?

“ Köprüden geçti gelin ” türküsü aslında bir Harput türküsüdür. Elazığ’dan TRT’ye “Mendilim işle yolla” ismiyle derlenmiş olan türküye, yazılı anlamda ilk defa 1937 yılında yayınlanmış olan “Elazığ Halk Oyunları ve Türküleri” kitabında rastlıyoruz.

Köprüden geçti gelin kim söylüyor?

NAZLI ÖKSÜZ – Köprüden Geçti Gelin – YouTube.

Köprüden Geçti Gelin türküsünün hikayesi nedir?

Neşet Ertaş’ın yazdığı ve söylediği ” Köprüden geçti gelin ” türküsünün hikayesi şöyledir: Köprünün üzerinden gelin alayı geçerken atların uçan bir kartaldan ürkmesi ve köprünün yıkılarak gelin ve gelin alayının nehirde boğularak can vermesi üzerine ‘ Köprüden Geçti Gelin ‘ türküsü yazılmıştır.

Neşet Ertaş türküleri yasak mı?

Söz konusu verilen yasakla ilgili sosyal medya hesaplarından açıklamada bulunan 3ALP grubu, ” 9 Kasım 2020 tarihi itibari ile diğer sanatçı arkadaşlara olduğu gibi biz 3ALP’e de Neşet Ertaş Türküleri paylaşımı ysağı getirildi.Bu yasak neticesinde 30’u geçkin Türküyü Youtube kanalımızdan kaldırmak zorunda kaldık.Bu

Gelin Köprüsü nerede?

Gelin ve damadın köprüden geçerek dua edip dilek tutarak suya taş atma geleneği Samsun’un Bafra ilçesinde yıllardır devam ediyor. Yörede ” Gelin Köprüsü ” olarak da adlandırılan Çetinkaya Köprüsü, geçmişte yaşanan acıklı hikayesi dolayısıyla türkülere bile konu olmuş.

Çarşambayı Sel Aldı nereden gelir?

Çarşamba ovasında akıntısı bulunan Yeşilırmak’a ait Abdal deresinin kıyısında yer alan köylerden birinde yaşayan fakir bir gencin âşık olduğu kız, gencin askere gitmesinden sonra köyün ileri gelenlerinden birinin zorlamasıyla kaçmış.

You might be interested:  FAQ: Gelin Sandığına Ne Konur?

Neşet Ertaşın kaç oğlu var?

Neşet ERTAŞ ‘ ın Torunu Samet Murat – Ankara Platformu.

Neşet Ertaş Alevi mi Sünni mi?

Neşet Ertaş da babası Muharrem Ertaş gibi Alevi’ydi. Aleviliğe mensup “Abdallar” diye tanımlanan bir topluluğa aitti. Neşet Baba, Aleviliğini öne çıkartan ve bu davayı güden birisi değildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector