Soru: Köprüden Geçti Gelin Hangi Yörenin?

Köprüden geçti gelin hangi ile aittir?

Samsun’un Bafra ilçesinde Kızılırmak Nehri üzerinde bulunan, Neşet Ertaş’ın ” Köprüden geçti gelin ” türküsüne konu olan Çetinkaya Köprüsü’nde gelindamatlar uzun yıllardır dilek tutup suya taş atmadan düğün salonuna gitmiyor.

Köprüden geçti gelin ne zaman çıktı?

“ Köprüden geçti gelin ” türküsü aslında bir Harput türküsüdür. Elazığ’dan TRT’ye “Mendilim işle yolla” ismiyle derlenmiş olan türküye, yazılı anlamda ilk defa 1937 yılında yayınlanmış olan “Elazığ Halk Oyunları ve Türküleri” kitabında rastlıyoruz.

Köprüden geçti gelin kim söylüyor?

NAZLI ÖKSÜZ – Köprüden Geçti Gelin – YouTube.

Gelin Köprüsü nerede?

Gelin ve damadın köprüden geçerek dua edip dilek tutarak suya taş atma geleneği Samsun’un Bafra ilçesinde yıllardır devam ediyor. Yörede ” Gelin Köprüsü ” olarak da adlandırılan Çetinkaya Köprüsü, geçmişte yaşanan acıklı hikayesi dolayısıyla türkülere bile konu olmuş.

Köprüden Geçti Gelin türküsünün hikayesi nedir?

Neşet Ertaş’ın yazdığı ve söylediği ” Köprüden geçti gelin ” türküsünün hikayesi şöyledir: Köprünün üzerinden gelin alayı geçerken atların uçan bir kartaldan ürkmesi ve köprünün yıkılarak gelin ve gelin alayının nehirde boğularak can vermesi üzerine ‘ Köprüden Geçti Gelin ‘ türküsü yazılmıştır.

Neşet Ertaş türküleri yasak mı?

Söz konusu verilen yasakla ilgili sosyal medya hesaplarından açıklamada bulunan 3ALP grubu, ” 9 Kasım 2020 tarihi itibari ile diğer sanatçı arkadaşlara olduğu gibi biz 3ALP’e de Neşet Ertaş Türküleri paylaşımı ysağı getirildi.Bu yasak neticesinde 30’u geçkin Türküyü Youtube kanalımızdan kaldırmak zorunda kaldık.Bu

You might be interested:  Hızlı Cevap: Yeni Gelin Deki Gökhan Kim?

Bafra Kızılırmak köprüsü kaç yılında yapıldı?

Dönemin Ulaştırma Bakanı Ali Çetinkaya’nın katkılarıyla, 1937 yılında inşa edilen 7 kemerli, 250 m uzunluğundaki köprü Cumhuriyet’in ilk ve büyük eserlerinden biri, adını da dönemin Ulaştırma Bakanı’nın adından almış.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector